موقعیت مکانی پروژه مسکونی- تجاری آذرخش یک(رامسر)

محل احداث پروژه تجاري مسکونی آذرخش یک واقع در رامسر- بلوار امام رضا(ع)(جاده ساحلی رامسر – کتالم)- نرسیده به دوراهی میدان کتالم و بر خیابان اصلی(جاده ساحلی) قرار دارد. محل دقیق تر این پروژه ساختمانی به همراه محل با کلیک بر روی آیکون مقابل نمایش داده شده است.

خلاصه طرح

موضوع طرح: مجموعه مسکونی – تجاری آذرخش 1

مجری: شرکت تعاونی عمران و مسکن آذرخش سازه رامسر

محل اجرای طرح: رامسر، کتالم- سادات شهر( جاده کتالم به رامسر)

هدف از اجرای طرح: ایجاد فضاهای اقامت دائم یا موقت مقرون به صرفه و با کیفیت جهت مهندسان و پزشکان با حرکت به سمت توسعه پایدار و جهت گیری به سوی ساختمان سبز

1: شرح فضاهای مجموعه

شرحمساحت (متر مربع)درصد
مساحت کل زمین7628/51

مساحت کل زیربنا

(مفید و غیر مفید)

32842
مساحت کل زیربنای مفید مسکونی22300
لابی370
مساحت فضای پارکینگ4800
مساحت فضای سبز (محوطه، بام سبز)1580
مساحت روف گاردن3318 

مساحت فضای باز خدماتی، ورزشی و تفریحی

(محوطه روباز دوچرخه سواری و بازی کودکان)

1570
مساحت فضای بسته  مجموعه خدماتی، ورزشی و تفریحی (استخر، بولینگ، بدنسازی،)912

مساحت مجموعه فرهنگی

(سالن اجتماعات، کتابخانه)

500
مساحت تجاری200
درصد مجموع فضای خدمات عمومی، ورزشی، تفریحی، فرهنگی و تجاری به کل 11%

از آنجا که کاهش هزینه های ساخت و مباحث توسعه پایدار تعاملی دو سویه دارند، و از طرفی شرکتهای تعاونی مسکن در پروژه های عمرانی خود هیچ‌گونه سود و منفعتی ندارند (هیچ سودی بر هزینه‌های تمام‌شده اعضاء افزوده نمی‌شود) و اعضاء شرکت‌های تعاونی صرفاً ملزم به پرداخت هزینه‌های انجام شده در پروژه می باشند، لذا در این پروژه سعی بر آن است تا در ابتدا با در نظر گرفتن چگونگی کاهش هزینه های ساخت از طریق مباحث مطروحه در توسعه پایدار منجمله استفاده از مصالح بوم آورد، استفاده از انرژی های تجدید پذیر، کاهش مصارف آب و بازچرخانی آب خاکستری، در نظر گرفتن راندمان مصرف انرژی و فناوری های نوین صنعت ساختمان در انتخاب سیستم های تاسیسات، هوشمندسازی و … به کاهش هزینه های کوتاه مدت و بلند مدت و بازگشت سرمایه و چرخه این بازگشت توجه گردد و در مرحله بعد این ملاحظات خود منجر به حرکت به سوی توسعه پایدار و معماری سبز می گردد که از هر دو سو نیازهای پروژه را تأمین می کند.

با توجه به اینکه در روند برنامه ریزی و ساخت معمولا پرداختن به یکی از این موضوعات، بکارگیری موضوع دیگر را تحت الشعاع قرار داده است، کمبود و نیاز به پروژه حاضر به عنوان اولین مجموعه بر پایه معماری پایدار و با جهت گیری به سوی ساختمان سبز با ملاحظات ویژه اقتصادی از ضروریات حاضر صنعت ساختمان بخصوص در منطقه استقرار پروژه می باشد چرا که در این منطقه با توجه به سرانه بالای فضای سبز عموما در بخش ساختمان به این موضوع پرداخته نمی شود در حالیکه حفظ منابع طبیعی با توجه به اصول توسعه پایدار از ضروریات ساخت و ساز در این منطقه می باشد.

به علاوه توجه به صنعت توریسم و گردشگری در منطقه پروژه که از لحاظ موقعیت مکانی در محدوده مطلوبی واقع شده است باعث ارتقا فرآیندهای اقتصادی محدوده خواهد شد که این امر همواره از ضروریات هر جامعه ای می باشد.

از طرفی مطابق دستورالعمل اجرائی معماری سبز که شامل : 1- در مناطق توسعه یافته ساخت و ساز کنید،   2- پروژه و نقشه های چند منظوره طراحی کنید، 3- دسترسی به حمل و نقل عمومی، مسیرهای عبور دوچرخه و دسترسی پیاده به خدمات اساسی براحتی فراهم باشد، 4- ساختمان های قدیمی را بازسازی کنید، 5- ساختمان ها را با توجه به حداقل رساندن فشردگی محیطی مستقر سازید و مناطق دست نخورده را حفظ کنید، 6- از گیاهان بومی و اقلیمی با توجه به ویژگیهای آنها بهره برداری گردد. می باشد،  این طرح و پروژه می تواند جایگزین تعداد بسیار زیادی ساختمان و ویلاهای مستقل گردد که ساخت آنها علاوه بر تخریب منابع طبیعی منطقه باعث تراکم میدانی و افزایش زیر ساختها گردد که جملگی تخریب منطقه و کاهش زیبایی و بکر بودن طبیعت منطقه را در پی دارد، لذا این پروژه چهار اصل اساسی از دستورالعمل اجرایی معماری سبز که بدان اشاره شد را عملیاتی می کند و خود از دید مدیران و کارشناسانی که دوستدار محیط زیست، منابع و منطقه هستند به عنوان نکات کلیدی طرح نسبت به سایر ساخت و سازها مطرح می باشد.

اهداف طرح:
 • تبدیل یک مکان به یک مقصد
 • ساخت و تحویل واحدهای ساختمانی با کیفیت به قیمت تمام شده ساخت به مشارکت کنندگان
 • ایجاد واحدهای مقرون به صرفه جهت اقامت دائم و موقت برای پزشکان و مهندسان و سایر جوامع فرهیخته
 • ساخت اولین مجموعه بر پایه اصول توسعه پایدار و جهت گیری به سوی ساختمان سبز
 • استفاده از فناوری های نوین صنعت ساختمان، بکارگیری مباحث بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان و در انتخاب سیستم ها
 • کاهش هزینه های ساخت و ساز و ایجاد ساختمان های مقرون به صرفه از طریق مباحث مطروحه فوق
 • جذب توریسم و گردشگر و خدمات رسانی به آنها از طریق ایجاد فضاهای عمومی، خدماتی، تفریحی، ورزشی و فرهنگی
 • جذب و تجمیع نخبگان علمی در یک مجموعه شهری
 • ایجاد فرصت های شغلی با جانمایی فضاهای خدماتی در مجموعه برای اهالی منطقه
ملاحظات ناظر بر اجرای پروژه:

از آنجا که رعایت الگوي اسلامی، فرهنگ اجتماعی و حفاظت از محیط زیست از اصول مهم در اجراي این پروژه مـی باشد، از این رو به کلیات آنها که در فاز طراحی و اجرا عینیت می یابد، به شرح زیر پرداخته شده است.

 • مجموعه ها و اماکن با رعایـت اصـول توسعه پایدار و ساختمان های سبز به صورت عام و ضـوابط نـاظر و حـاکم بـر” قـوانین حفاظـت از فضـاهاي سـبز ” مورد تائید در کشـور جمهـوري اسلامی ایران ، اجرا خواهد شد.
 • از آنجا که نفع رسانی مجموعه برای محدوده و اهالی آن بسـیار مهـم اسـت، جهـت اسـتفاده از خدمات (تفریحات گردشگري/ ورزشـی/فرهنگی/رفاهی ) در یـک مجموعـه همبسـته پـیش بینـی شـده است.
 • از آنجا که ایجاد و حفظ محیط زیست وظیفه هر یک از آحاد مردم می باشد ، از اینـرو کمتـرین دخـل و تصرف در محیط طبیعی صورت گرفته و همچنین با اسـتفاده از روش هـاي نـوین تـلاش جهـت غنـی تـر شدن پوشش گیاهی منطقه شده است.
 • با توجه به نزدیکی پروژه به فرودگاه، در نظر گرفتن ارتفاع پروژه بر اساس قوانین وزارت راه و شهرسازی و اداره کل فرودگاه های استان مازندران می باشد.
 • رعایت مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان و ضوابط معماری و شهرسازی و همچنین استانداردهای مرتبط جزء برنامه های عملیاتی دفتر فنی شرکت تعاونی عمران و مسکن آذرخش سازه رامسر می باشد.

نقشه های اجرائی

سایت پلان:

 
site plan

پست الکترونیکی:

azarakhshsazeramsar@gmail.com

info@azarakhshsaze.ir

اینستاگرام:

azarakhsh_sazeh_ramsar@

تلگرام:

۰۹۳۳۰۹۳۰۲۰۰

واتساپ:

۰۹۳۳۰۹۳۰۲۰۰

 

آدرس دفتر اصفهان:

اصفهان – بلوار چمران – خیابان اشراق شمالی – کوچه شماره ۴ (ستاره) ساختمان مهندسی طبقه اول – واحد ۱۰۴

کدپستی: ۸۱۹۳۶۱۴۸۸۶

تلفکس: ۳۴۵۹۳۴۹۴-۰۳۱

آدرس دفتر رامسر:

رامسر – کوی تعاون – خیابان بهاران – بن بست بهاران

همراه: ۰۹۳۳۰۹۳۰۲۰۰

تلفکس: ۴۴۴۶۴۵۱۲-۰۱۱

کلیه حقوق و مطالب این سایت متعلق شرکت تعاونی آذرخش سازه رامسر میباشد.